TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Inżynierii i Technologii Procesów Chemicznych

Projekt OPUS 25

Projekt OPUS 25 „Projektowanie wszechstronnej i przyjaznej dla środowiska platformy włókien na bazie alginianu ocena wpływu na środowisko glebowe”

Zespół projektowy:

Liderka projektu prof. dr hab. inż. Anna Witek-Krowiak (Politechnika Wrocławska)
Dr in. Xymena Połomska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
mgr inż. Paulina Wróbel
mgr inż. Julia Zwolińska

Celem projektu jest wytworzenie i analiza działania matryc polimerowych zawierających mikroorganizmy wspierające wzrost roślin oraz składniki aktywne pochodzenia mikrobiologicznego (stymulatory wzrostu roślin, związki grzybobójcze). Matryce zostaną przygotowane w formie elektroprzędzionych włókien na bazie polimerów naturalnych. Immobilizacja związków przeciw patogenom roślin w matrycach, które będą aplikowane bezpośrednio w miejscu wzrostu rośliny czy to w postaci włókien doglebowych czy to jako okrywy nasion, pozwoli na miejscowe dostarczanie składników aktywnych co zwiększy ich skuteczność. W kontekście realnej aplikacji w środowisku naturalnym konieczne jest poszukiwanie materiałów w pełni bezpiecznych (biodegradowalnych, nietoksycznych), które umożliwią efektywną immobilizację oraz spowolnione uwalnianie wybranych składników do środowiska. Takie rozwiązanie zaproponowano w ramach tego projektu.

Przygotowane włókna będą ocenione pod kątem właściwości fizykochemicznych i poddane testom na roślinach, także w obecności patogenu roślinnego. Wprowadzając nowy produkt do środowiska glebowego ważne jest sprawdzenie zmian spowodowanych jego obecnością, dlatego zaplanowaliśmy monitorowanie tempa biodegradacji i analizę środowiska glebowego podczas testów długoterminowych. Oczekujemy, że nasze matryce będą wykazywać działanie korzystne dla wzrostu roślin, ochronią je przed stresem biotycznym, będą przyjazne dla środowiska, co umożliwi ich zastosowanie w sektorze rolnictwa precyzyjnego.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny i będzie realizowany przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2024-10-01
Data zakończenia realizacji projektu: 2027-09-30

Politechnika Wrocławska © 2025